Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

54. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANACAK

Her yıl Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan Kütüphane Haftası’nın bu yıl 54’cüsü kutlanacaktır. Haftamızın ana teması “Yeni Nesil Çocuklar Yeni Nesil Kütüphaneler” olarak belirlenmiştir.
26 Mart- 01 Nisan 2018 tarihleri arasında 81 İl de kutlayacağımız 54. Kütüphane Haftasının kamuoyunda kütüphanelere ilişkin olumlu çağrışım oluşturması, kitap, kütüphane ve okuma kültürü konularında toplumsal algıyı yükseltmesi ve farkındalık yaratması amacıyla pek çok kültürel etkinlik gerçekleştirmekteyiz. Etkinliklerimizin geniş kitlelere ulaşması için hazırlamış olduğumuz programımızı İlimizin her köşesine ulaştırmak istemekteyiz.
26 Mart 2018 Pazartesi günü Kırşehir Hürriyet İlkokul Müdürlüğünde haftamızın açılış törenini yapılacaktır. Açılış Programında protokol konuşmaları,şiir ve kompozisyon dinletisi,yeni yayınlardan oluşan kitap sergisi,resim sergisi,2017 yılı en çok okuyan okurlarımıza “Kitap Dostu” ödüllerinin verilmesi, İl genelindeki okullarda şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi yer alacaktır.
27 Mart Salı-30 Mart Cuma gününe kadar saat 08:00-19:00 arasında Kırşehir Cacabey Meydanında Gezici Kütüphanemiz hizmet vererek kamuoyunda kütüphane ve kitap farkındalığını oluşturacaktır.
27 Mart 2018 Salı günü saat 10.00’da Kırşehir Aşık Paşa İl Halk Kütüphanesinde Kütüphaneci Ziya Kızılboğa’nın “Okuma Alışkanlığı Ve Kütüphane Kullanım Kuralları” konulu söyleşi programı, video gösterimi ve oryantasyon eğitimi yer alacaktır.
28 Mart 2018 Çarşamba günü 12.30-13.00 saatleri arasında ‘’81 İlde Kitap Okuyoruz’’ Etkinliği Cacabey Meydanında gerçekleştirilecektir. 
28 Mart 2018 Çarşamba günü saat 10.00’da Kırşehir Aşık Paşa İl Halk Kütüphanesinde Kütüphaneci Gürcü Gedikaslan’ın “Yeni Nesil Çocuklar Yeni Nesil Kütüphaneler” konulu söyleşi programı yer alacaktır.
Hafta Boyunca her gün saat 09.30-16.00 arası kütüphanemizi ziyarete gelen farklı okullardan öğrencileri kütüphanemizde misafir ederek kütüphane oryantasyon eğitimi vererek, hizmetlerimizi tanıtıp,üyelik işlemleri gerçekleştirilecektir..Ayrıca kütüphanemizi ziyaret eden anaokulu öğrencilerine masal okuma saati,drama eğitimleri, video film saati ve slayt gösterimi düzenlenecektir.
İlimizde bulunan tüm halk kütüphanelerinde hafta boyunca yeni yayınlardan oluşan kitap sergileri açılacaktır.