Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KIRŞEHİR'DE TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

İlk Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri açılışı 17 Nisan 2018 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür Merkezinde başladı. Programın açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir yaptı. Özdemir konuşmasında günümüz dünyasında; iletişim ve ulaşım sektörlerinde yaşanan ilerlemeler ve küreselleşmenin etkileri neticesinde ülkeler arasındaki sınırların adetakalktığına ve bireylerin refah seviyesinin yükselmesi ile birlikte insan hareketinin gittikçe arttığına şahit olduğumuzu söyledi. Turizmin yeni yerleri ve o yerin doğal güzelliklerini görmek için yapılan bir seyahat olmanın çok daha ötesine geçtiğini belirten Özdemir, turizmin kültürlerarası etkileşim ve ilişkileri en üst düzeyde yaşatan, farklı kültürleri çeşitli topraklarda buluşturan bir güç haline geldiğini kaydetti. Özdemir, insanların birbirini tanıma ve anlamalarına aracılık eden, insanları birbiri ile kaynaştıran ve böylelikle evrensel barışa da büyük katkı sağlayan turizmin; aynı zamanda ülkeler ve toplumlar için yeni ve büyük bir gelir kaynağı da oluşturduğunu anlattı. Özdemir sözlerine şöyle devam etti: "Ahi Evran-ı Velisiyle, Cacabeyi, Aşıkpaşası, Yunus Emre, Ahmed-i Gülşehri, Şeyh Edebali, Süleyman Türkmani, Kaplıcaları, Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kervansarayları, Camileri, Türbeleri, Muharrem Ertaş’ı, Neşet Ertaş’ı, yer altı şehirleri ve daha niceleri ile Kırşehir turizm potansiyeli bakımından Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisidir. Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Kırşehir’in turizm potansiyelini artırmaya yönelik çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Şehir içi ve şehir dışı tanıtım fuarlarına katılarak Kırşehirimizin ismini tüm dünyaya duyurmaya çalışmaktayız. Ayrıca yapmış olduğumuz sosyal kültürel ve sanatsal etkinlikler aracılığı ile de şehrin tanıtımına katkı sağlıyoruz. Dijitalleşmenin önem kazandığı günümüzde dijital ortamları da etkin bir şekilde kullanarak şehrimizin bilinmeyen tüm yönlerini kamuoyu ile paylaşmaya çalışmaktayız."

Kırşehir Vali Yardımcısı Ercan Ateş konuşmasında turizmin öneminden bahsederek Kırşehir'in turizm potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu söyledi. Kırşehir'de çok önemli turistik değerlerin olduğunu dile getiren Ateş, bu değerlerin ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Kırşehir İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi tarafından bir gösteri yapıldı. Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin ardından Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Ustalar Topluluğu tarafından Neşet Ertaş Türküleri seslendirildi.

Program Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Duygu Eren tarafından verilen "Bölge ve Şehir Pazarlanmasında Destinasyon İmajı, Destinasyon Markası ve Destinasyon Kişiliğ" konulu konferans ile devam etti.

Konferans sonrasında 'Tarih, Kültür, Sanat ve Turizm Şehri Kırşehir' konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.