Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜMÜZ HALİL ÇALIŞIR GÖREVE BAŞLADI


Uzun yıllar İl Müdürlüğümüzde çalıştıktan sonra 2009 yılında Kırşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne getirilen ve 10 yıldır bu görevde bulunan Halil Çalışır son Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine atandı.

HALİL ÇALIŞIR KİMDİR?

 1964 yılında Kırşehir’de doğdu. Yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi/Eğitim Fakültesi/Almanca bölümünden 1987 yılında mezun olarak tamamladı. 1 yıl Ordu Aybastı Lisesinde vekil öğretmen olarak çalıştı. Memuriyet hayatına 1989 yılında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda başladı. 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne naklen geçiş yaparak Folklor Araştırmacısı, Kültür Merkezi Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü ve Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2009 yılında Kırşehir Belediyesine naklen geçiş yaptı. Burada, Başkan Yardımcılığı, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve son olarak ta Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü iken Cumhurbaşkanlığının 2019/115 sayılı kararnamesi ile Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne İl Müdürü olarak atandı.

 İl Kültür Turizm Müdürü Halil Çalışır, Kültür ve Turizm Bakanlığında çalıştığı süre içerisinde yurt içinde düzenlenen sempozyumlarda Kırşehir Halk Kültürü ile ilgili çok sayıda bildiri sundu. ”Dünden Bugüne Dedeli Köyü” ve “Neşet Ertaş’a Şiirler” adlı kitabın derlemesini yaptı. Kırşehir Belediyesinde görev yaptığı süre içerisinde de 19 yayınla Kırşehir’in tarihi ve kültürel değerlerinin kitaplaşmasına öncülük yaptı. Yerel Yönetimler, Eğiticilerin Eğitimi, Kamu Kurumlarında Etkili İletişim, Motivasyon ve Protokol Kuralları ve Lobicilik alanlarında çok sayıda kursa katıldı. Ahi Evran Kültürünü Tanıtma Kültür ve Turizm Derneği, Türk Ocağı, Tarihi Çarşılar Federasyonu Kırşehir temsilcisi olan Halil Çalışır evli iki çocuk babasıdır.