Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yunus Emre Kabri Başında Anıldı…

Bu yıl Kırşehir Valiliğinin ev sahipliğinde düzenlenen Yunus Emre’yi Anma etkinliği; Kırşehir Ulupınar Köyü Ziyarettepe mevkiindeki Yunus Emre Türbesinde dua edilmesi ile başladı.

            Anma programına, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Aksaray Valisi Ali Mantı, Kırşehir İl Jandarma Komutanı Ferhat KURAN, Aksaray İl Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu,  Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, her iki ilin Cumhuriyet Başsavcıları, Ortaköy Kaymakamı Mustafa Can, Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Muzaffer Aslan, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü başkanları ile vatandaşlar katıldı.

            Yunus Emre’nin kabri başında yapılan duanın ardından tören alanında devam eden program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

            Anma etkinliklerinde sırasıyla; Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Valisi Ali Mantı ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın birer konuşma yaptılar.

            Kırşehir Valisi İbrahim Akın yaptığı konuşmada: Türk Milleti’nin yetiştirdiği en büyük mutasavvıflardan birisi olan Yunus Emre’nin düşünce ve duygu dünyasının insanlar arasındaki muhabbeti, birlik ve beraberliği arttıran sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörü üzerine olduğunu söyledi.

            Vali Akın konuşmasının devamında;  “Dünyaya kavga etmek için değil, sevmek ve sevilmek için geldiğine inanan Yunus Emre, görevinin gönül yapmak olduğunu söylemiş ve ömrü boyunca da insanlara bunu aşılamaya çalışmıştır.” diye devam eden Vali İbrahim Akın, “Malumunuz olduğu üzere bu topraklar tarih boyunca hayatı, fikirleri, hissiyatı ve felsefesiyle insanlığa örnek olmuş büyük şahsiyeler yetiştirmiştir. Hem yaşadığı devre hem de çağlar ötesine ışık tutan bu insanlar bir gün ölüp gitse de fikirleri ve eserleriyle milletimizin gönlünde yaşamaya devam etmiştir. İşte adı ölümsüzleşen bu değerli şahsiyetlerden birisi de Türk Tasavvuf Edebiyatı’nın en önemli temsilcilerinden birisi olan Yunus Emre’dir. Yunus Emre hayatı boyunca Hakk’a ulaşmanın gayreti içerisinde olmuştur. Nihayetinde inancı ve sabrı ile bu ulvi yolculukta erenler mertebesine yükselmiş, sevgiyi, hoşgörüyü, barışı dile getirdiği şiirleriyle hem kendi dönemine hem de gelecek çağlara damgasını vurmuştur.

            Sözün en büyük güç olduğunun farkına varan Yunus Emre, hak ve doğru bildiğini Anadolu insanına anlatmaya çalışırken sade bir dil kullanmayı tercih etmiş, milli kimliğimizin en önemli nişanesi olan anadilimiz Türkçe’nin güzelliğini ve zenginliğini ortaya koymuştur. Bu yüzden şiirleri geniş halk kesimleri tarafından sevilmiş ve asırlar boyunca dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmıştır.

            Dünyaya kavga etmek için değil, sevmek ve sevilmek için geldiğine inanan Yunus, görevinin gönül yapmak olduğunu söylemiş ve ömrü boyunca da insanlara bunu aşılamaya çalışmıştır. İnanıyorum ki bizler bu hümanist anlayışı yaşantımıza aksettirebilirsek sevgi eksikliğinden kaynaklanan tüm problemlere neşter vurabilir, kin, nefret ve öfkeye dayalı pek çok taşkınlıkların önüne geçebilir, insanın ve cümle yaratılmışın kıymetini daha iyi anlayabiliriz. Bu duygularla, kültürümüzün manevi zenginliği olan Yunus Emre sevgisinin ve hoşgörüsünün tüm insanlığa hâkim olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum."Dedi. 

            Yapılan konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu  bir gösteri yaparken, temsili Yunus Emre tarafından da davetlilere alıç ikram edildi.Tören çilehane ziyareti ile sona erdi.