Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kırşehir UNESCO tarafından müzik dalında tescillendi…

Valiliğimiz ve Ahiler Kalkınma Ajansı iş birliği ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ilimizin de müzik alanında dâhil olması için Belediye Başkanlığınca yapılan başvuru olumlu sonuçlandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Valimiz Sayın İbrahim Akın, ilimizin Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesi Kırşehir’in sahip olduğu zengin müzik kültürünün UNESCO tarafından tescili anlamına geldiğini söyledi.

Kırşehir’in, müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den dahil olan ilk şehir olduğunu ifade eden Valimiz Sayın İbrahim Akın; “Kırşehir Belediye Başkanlığınca hazırlanan Kırşehir’in müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesine yönelik başvurusu, 2019 yılı Nisan ayında toplanan ve Başkanlığımda gerçekleştirilen AHİKA Yönetim Kurulu toplantısında gündeme alınarak desteklenmesi kararı alınmıştı. Bu karar doğrultusunda, ilgili kurumların görüşleri alınarak ilimizin tarihsel olarak müzikle iç içe oluşu ile abdallık ve bozlak geleneğinin şehre bıraktığı kültürel miras, yerel ve ulusal anlamda tanınan müzik üstatlarını kapsayan bilgileri içeren başvuru 2019 yılı Haziran ayı sonunda UNESCO’nun ilgili birimine iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye’den UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dâhil olan iki ilden birisi Kırşehir olmuştur. Afyonkarahisar gastronomi alanında ağa dâhil olurken, Kırşehir ise müzik alanında ağa kabul edilen ilk şehir olmuştur. İlimizin müzik alanında tescillenmesinin kaynağı olan Muharrem Ertaş’ı, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ı, Hacı Taşan’ı, Çekiç Ali’yi ve bu kültüre katkı sağlayan tüm ozanlarımızı saygı ile yâd ediyorum,” dedi.

Başvurunun kabulü ile Kırşehir’in sahip olduğu müzik kültürünün ve şehrimizin daha da bilinir hale geleceğini ifade eden Sayın Valimiz, projeyi hazırlayan Kırşehir Belediye Başkanlığımıza, AHİKA çalışanlarına ve destek veren herkese teşekkür etti.