Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kırşehir'de yapılan 'Bilgi Okuryazarlığı' çalıştayı sona erdi...

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan 'Eğitimde İş Birliği Protokolü' kapsamında öğretmen-kütüphaneci ve okul-kütüphane iş birliği ile yarınlara nasıl hazırlanmamız gerektiğini ortaya koymak amacıyla yaklaşık yüz katılıcının hazır bulunduğu “Bilgi Okuryazarlığı Çalıştayı” sona erdi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 2 gün boyunca devam eden Bilgi Okuryazarlığı Çalıştayı açılışına;  Vali İbrahim Akın, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır, İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, ilgili kurum temsilcileri, akademisyenler, kütüphaneciler ve uzmanlar katıldı.

7 Kasımda yapılan Çalıştayın açılışında;  Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın birer konuşma yaptı.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu konuşmasında, "Kitap, kütüphane ve okul işbirliğinin daha da pekişmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Doğru ve gerçek bilgiyi bulmaya çalışıyoruz. Geleceğe dönük olarak en azından üzerinde yürünebilecek bir patika oluşturabilirsek çalıştay başarılı olacaktır. Bu çalıştayın sonucunda da bir kitap oluşturulacaktır. Amacımız, son dönemlerde yaptığımız çalıştaylardan edindiğimiz tecrübeyi mümkün olduğu kadar paylaşıp ülkemizin geleceğine yönelik olarak enformatik çöplükten daha hızlı bir şekilde kurtulabilmek adına kütüphanelerimizi daha işlek hale getirmek, kütüphanecilerimizi de halkla, okullarla daha fazla işbirliği yapar hale getirmektir"dedi.
Açılışın son konuşmacısı olan Vali İbrahim Akın ise yaptığı konuşmasında, "Bilinen tarihiyle 5 bin yıllık bir geçmişi olan, bu süre içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kırşehir'de değerli şahsiyetler yetişmiştir. Osmanlı Devletinin manevi kurucusu Şeyh Edebalı, Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli, büyük düşünür ve fikir adamı Hacı Bektaş-ı Veli, gönül insanı Yunus Emre, Gök Bilim Medresesinin kurucusu, astronomi alanında eğitim vermeyi ilke edinen ve bu anlamda bir medrese kuran Cacabey bu topraklarda yetişen değerli şahsiyetlerdendir"dedi.

Kırşehir'in önemli değerler yetiştirdiğini de ifade eden Vali Akın, açıklamasında; "Arapça ve Farsçanın yaygın olarak kullanıldığı bir dönemde öz Türkçe eserler yazan Aşıkpaşa, bir başka önemli değer olan Ahmed-i Gül Şehri de bu topraklarda yaşamış değerlerdir. Kırşehir esasında bir tarih ve kültür şehridir. Milletin yaşayışına yön vermiş, katkıda bulunmuş önemli şehirlerden bir tanesidir. Kırşehir, bozlak kültürü açısından da önemli değerleri yetiştirmiştir. Bozkırın Tezenesi Saz ve Söz Ustası Merhum Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman, Çekiç Ali, Hacı Taşan gibi bu topluma önemli ve unutulmaz eserler bırakmış ozanlarımız da yine bu toprakların yetiştirdiği önemli değerlerimizdir. İşte bu insanların bıraktığı miras sayesinde Kırşehir'in müzik şehri olarak tescil edilmesi için UNESCO'ya başvurmuştuk. Bu başvurumuz olumlu sonuçlandı ve Kırşehir UNESCO tarafından Şehirler Ağı'na müzik alanında giren ilk şehir oldu" ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "Eğitimde İş Birliği Protokolü" kapsamında, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin bilgi okuryazarlığı becerilerine sahip olmalarını desteklemek üzere 2 gün süre ile devam eden Çalıştay; Üniversiteler, KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığı,yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve konunun uzmanlarını kütüphanecilerle Kırşehir'de bir araya getirdi.

Beş grup halinde 2 gün devam eden çalıştayda; Bilgi gereksinimi ve kütüphane kullanma becerileri, Bilgi okurazarlığı eğitimi, Bilgi kaynak türleri ve bilgi erişimaraçları nelerdir, Yaş türlerine göre; bigi okuryazarlığı eğitiminde kullanılacak kaynak türleri nelerdir, Bilgi tarama davranışı, Arama motorlarını etkin biçimde kullanma, Derin web, Kütüphanenin abone olduğu veri tabanlarından bilgiye erişme, Haber nedir, Nasıl üretilir, Haber okuryazarlığının önemi, Medya okuryazarlığı kavramı, Telif Hakkı ve önemi, Web etiği, Alınt, atıf, dip not gibi konular tartışıldı.