Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Toplantısı İlimizde Yapıldı.

İlimiz dâhil bölgemizden beş ilin bağlı olduğu Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 316 Nolu Kurul Toplantısı 11 Haziran Cuma günü İlimizde yapıldı.

Toplantı için ilimize gelen Kurul Üyeleri, toplantı öncesinde Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ı ziyaret ederek, toplantı da görüşülecek konular ve Kırşehir’deki tarihi mekânların durumu ile ilgili görüş alış verişinde bulundular. Kültür varlıklarının korunmasının önemine değinen Kırşehir Valisi İbrahim Akın ziyarette; tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Kırşehir’in, zengin bir tarih ve kültürel mirasa sahip olduğunu dile getirerek; doğal ve nitelikli alanlarının korunmasının önemine dikkat çekti. 

Heyetin Başkanlığını yapan Kayseri Koruma Kurulu Müdürü Fatih Çapar’da ziyarette; Tarihi ve kültürel güzelliklerin nitelikli alan ve eserlerin korunarak, gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır ve Müze Müdürü Süleyman Tunç’unda hazır bulunduğu ziyaretten sonra, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu üyeleri, Mucur Obruk Tümülüsü, restorasyon projesi devam eden Cacabey Camii, Kaya Şeyhi Türbesi, Na Tamam Camii, Şehir Hamamı, Buçuklu Camii ve Bağbaşı mahallesinde bulunan Susuz Çeşmeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Kaman İlçesinde Kurul gündeminde yer alan mekânların gezilmesinden sonra, Kırşehir Müzesindeki Kurul toplantısına geçildi. Gün boyunca devam eden toplantıda; Kırşehir, Kayseri, Yozgat, Nevşehir ve Niğde illerinden gündeme gelen 23 gündem maddesi de görüşülerek karara bağlandı.