Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır Hıdrellez Bahar Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır Hıdrellez Bahar Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Çalışır mesajında; “Kültür, bir milleti ayakta tutan ve aidiyet hissiyle fertleri birbirine bağlayan en önemli unsurdur. Yeryüzünde var olduğu günden beri, sahip olduğu kültür değerlerini gittiği her coğrafyaya taşıyan Aziz Türk Milleti, tarih boyunca bu zenginliğini korumuş ve nesilden nesile aktararak günümüze kadar ulaştırmıştır. Geleneklerimize uygun olarak her yıl 6 Mayıs’ta kutladığımız, yüzlerce yıllık zengin birikiminin en güzel örneklerinden biri olan Hıdrellez Bayramı, esas itibariyle bizlere doğayı sevmeyi, ona saygı duymayı ve onu korumamız gerektiğini hatırlatmakta ve ayrıca insanlar arasında birlik ve beraberliği de pekiştirerek, hoşgörü ortamının temininde önemli bir rol oynamaktadır.

 

Kültürümüzde dini ve milli günlerin yanı sıra insan hayatını yakından etkileyen önemli doğa hareketleri; baharın gelişi olarak kutlanan, Anadolu’da da yazın başlangıcı olarak kabul edilen Hıdrellez Bayramının temeli olmuştur. Aziz Milletimizi oluşturan yapı taşları arasındaki harç konumundaki bu güzel adetlerimizin en küçük bir ayrıntısının bile yaşatılması ve kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

 

Medeniyetler ve kültürler arasında hoşgörü olduğu sürece dünyadaki barış ve huzurun çok daha iyi olacağı düşüncesiyle, dostluğu, kardeşliği pekiştiren ve doğa sevgisini bizlere hatırlatan Hıdrellez Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.


WhatsApp Image 2022-03-15 at 11.38.59.jpeg