Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ ÜZERLİK ÖRME KURSU AÇTI.

Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından üzerlik örme kursu açıldı. Teknolojik aletlerin bulunmadığı tamamen insan emeği üzerinden üretimin yapıldığı kursta aktif 22 kursiyer eğitim alıyor.

Kırşehir’de unutulmaya yüz tutmuş  geleneksel  el sanatları arasında yer alan üzerlik örme ve üzerlikten hediyelik eşya yapma kursu açıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisinde açılan kursta, el emeği göz nuru ürünler nakış nakış işlenerek üzerlikle birleştiriliyor.

Kursla ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır; “Bilindiği üzere, kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ortaya çıkan el sanatları, elde olan hammaddelerin değerlendirilmesiyle de ev ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Bu katkı gelişen ve değişen yaşam biçimleriyle birlikte yerini boş zamanlarını değerlendirme, kendi gelişimlerini ilerletme ve yeni bir şey öğrenme ve üretme duygusu insanların sosyal duygu ve tatmin durumlarını gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda açılan kurslar el sanatlarının devamlılığı ve somut olmayan kültürel mirasımızın sürdürülebilirliği açısından da önemli rol oymaktadırlar. Milli kültür hazinemiz olan ve nesiller boyu devam eden el sanatları, bu kurslar sayesinde gelecek nesillere de ulaşmakta ve geçmişle gelecek arasında bir köprü görevi de üstlenmektedirler. Ayrıca bu kurslar sayesinde bazı ev hanımları yaptıkları el sanatları ürünlerinin satışını yaparak, aile ekonomisine katkıda da bulunmaktadır. Kaybolmaya yüz tutan sanatlarımızı canlandırmak, kursa katılan kursiyerlerin kültürel ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz üzerlik örme kursumuza katılan 22 kursiyere; üzerlikten hediyelik eşya yapılışının aşamaları uygulamalı olarak anlatılıyor. 20 Haziran 23 Ağustos 2022 tarihleri arasında 122 saatlik kursun sonunda belgeleri verilecek kursiyerler, üzerlik örücülüğü ve üzerlikten hediyelik eşya yapmaya başlayacak” dedi.

Halk Eğitim Merkezinden görevlendirilen alanında uzman eğitmenin görev yaptığı kursta kursiyerler, üzerlik örücülüğünü ve üzerlikten hediyelik eşya yapmayı tüm detaylarıyla birlikte öğreniyor.  


üzerlik (3).jpeg