Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

KÜLTÜR ŞEHRİ SANATLA BULUŞUYOR

Tarihi, Kültürel ve Turistik özellikleri ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Kültür Şehri Kırşehir sanatla buluşmaya hazırlanıyor. Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Kırşehir Milletvekilimiz Mikail Arslan ile birlikte 22 Mart 2018 tarihinde bir görüşme gerçekleştirerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema, Tiyatro ile Opera ve Bale Genel Müdürlerini ziyaret ettiler.

Bacıyan-ı Rum Sinema Filminin Yol Haritası Belirleniyor

İlk ziyaret Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz’a gerçekleşti. Ziyarette Ahi Evran ve Bacıyan-ı Rum Sinema Filminin Yol Haritasını belirlendi. Aynı zamanda görüşme sırasında çekimleri yapılması planlanan Ahi Evran ve Bacıyan-ı Rum sinema filmi hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Kırşehir Milletvekilimiz Mikail Arslan, çekilmesi planlanan filmin Kırşehir, Ahi Evran-ı Veli ve Bacıyan-ı Rum Teşkilatının Türkiye’de ve dünyada tanıtımı için çok önemli bir çalışma olacağını düşündüğünü ve projenin yol haritasının belirlediğini söyledi.

Konu ile ilgili bilgi veren İlk Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, bu çalışmalar sayesinde Kırşehir’in öncelikli olarak bölgede ve ülkede daha sonrada tüm dünyada tanınırlığının artacağını söyledi. Özdemir, aynı zamanda Sinema Genel Müdürümüz Yılmaz ile yapımı düşünülen sinema filmi dışında Kırşehir’in kültürel ve sanatsal özelliklerini anlatan belgeseller yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Kırşehir Devlet Operası ile Buluşacak

İkinci ziyaret, Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Murat Karahan’a yapıldı. Karahan’dan, Neşet Ertaş türkülerinin de aralarında bulunduğu opera seslendirme talebinde bulunuldu. Kırşehir’i çok sevdiğini ifade eden Genel Müdür Murat Karahan,  kısa sürede Kırşehir’de bu tür bir etkinliğin yapılacağı sözünü verdi.

Kırşehir’de Daha Fazla Devlet Tiyatrosu İzlemeye Hazır mısınız?

Son ziyaret Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un makamında gerçekleşti.  Kırşehir’e her Ay düzenli Devlet Tiyatrosu getirilmesi talebinde bulunuldu. Çocuk tiyatrolarının Kırşehir’e daha fazla getirilmesi gerektiği düşüncelerinin de Genel Müdür Kurt’a iletildiği görüşmede, tiyatronun toplumumuz için oldukça önemli olduğunu hatırlatılarak Kırşehirlilerin bu tür etkinlikleri çok önemsediklerini bu etkinliklere yoğun katılım gösterdikleri iletildi. Aynı zamanda Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Kırşehir Milletvekilimiz Mikail Arslan tarafından “Köy Seyirlik” oyununu izlemek üzere Kırşehir’e davet edildi.

Bu ziyaretlerin Kırşehir için oldukça önemli olduğunu dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Mehmet Özdemir, ziyaretlerin gerçekleşmesini sağlayan ve kendisine eşlik eden Kırşehir Milletvekilimiz Mikail Arslan’a teşekkür etti.

tiyatro.jpg
opera.jpg