Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İllerimizin Turizm Değerlerinin Tanıtımı Devam Ediyor.. İlimizde de Paydaşlarla Destinasyon Toplantısı Yapıldı.

İllerde turizm adına faaliyet gösteren paydaşlarla işbirliği modeli geliştirilmesi, her ilin kendisini çok daha güçlü bir şekilde tanıtması amacıyla paydaşlarla ortak akıl toplantısı Müdürlüğümüzün organizesi ile  3 Şubat Çarşamba günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde yapıldı.

 

Toplantıya; Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, Rektör Yardımcısı Ahmet Gökbel, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen, ildeki seyahat acenteleri, otel yöneticileri ve  Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.


Toplantı açılışında bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır, tanıtım çalışmalarının kendisini heyecanlandırdığını tanıtımlarda strateji olması gerektiğini söyledi.
Açılış konuşmasında sonra kürsüye gelen Kırşehir Valisi İbrahim Akın da Kırşehir’in bilinen 5 bin yıllık tarihi ile bir kültür ve tarih şehri olduğunu, önemli jeotermal potansiyelinin bulunduğunu ifade ettiği konuşmasında;  “Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde Kızılırmak havzası içerisinde kurulmuş en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Doğal kaynakları, verimli toprakları ve ticaret yolları üzerinde yer alması sebebiyle Kırşehir her dönemde önemli ve vazgeçilmez bir kent olmuştur. Bilinen 5000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Kırşehir, Hitit, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Anadolu’nun Türkleşmeye ve İslamlaşmaya başladığı dönem olan 13. yüzyılda Kırşehir, en parlak dönemini yaşamış ticaret, bilim, kültür ve sanatta büyük bir gelişme kaydederek bayındır bir şehir haline gelmiştir. Dünyanın ilk sivil toplum hareketlerinden biri olarak kabul edilen, sosyal ve ekonomik hayatımızı düzene sokan Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli, eserlerini Türkçe yazarak dilimizin güzelliğini ve inceliğini ortaya koyan Aşıkpaşa, Süleyman Türkmani, Gülşehri, sevgi ve gönül insanları Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Gökbilim Medresesi’nin kurucusu Cacabey, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali gibi hem kendi dönemini hem de gelecek kuşakları aydınlatan Türk–İslam şair, düşünür ve mutasavvıflarına ev sahipliği yapmıştır. Kırşehir, Cacabey Medresesi, Ahi Evran Külliyesi, Aşıkpaşa ve Yunus Emre Türbeleri, Dulkadirli, Mucur ve Kepez Yeraltı Şehirleri, höyükleri, tarihi kaplıcaları, kümbetleri, kervansarayları, camileri, kaleleri ve konaklarıyla zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Bütün bu değerlerin yanı sıra Japon Arkeoloji Enstitüsü tarafından 1986 yılından bu yana yapılan kazı çalışmaları, bu kazılarda gün yüzüne çıkarılan ve tarih öncesi devirlere ışık tutan eserlerin elde edildiği Kaman Kalehöyük Kazı Alanı, aynı alanda kurulan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile ziyaretçilerine geçmişe yolculuk yapma fırsatı sunmaktadır. Genelde Roma dönemine ait Dulkadirli İnlimurat, Mucur Merkez ve Mucur Kepez olmak üzere 3 tane yeraltı şehrimiz bulunmakta olup, buralar genelde barınma ve güvenlik amaçlı kullanılmıştır. Büklükale’de ve Yassıhöyük’te arkeolojik kazı çalışmaları yapıyoruz. Çıkan eserleri Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde sergiliyoruz. İl merkezimizde, müzemiz başkanlığında ve Arkeoloji Bölümü danışmanlığında Merkez Kalehöyük’te arkeolojik, Kızılırmak üzerindeki Kurutlu mevkiinde fosil kazısı yapıyoruz.

Bozkırın Tezenesi olarak bilinen ve UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edilen Neşet Ertaş, abdal kültürünün en önemli temsilcisidir. Ayrıca babası Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Şemsi Yastıman, Dadaloğlu, Aşık Sait, Hacı Taşan da bozlak müziğimizin taşıyıcılarıdır.Bu nedenle de İlimiz Müzik Alanında UNESCO tarafından 2019 yılında  Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmiştir.

İlimiz ayrıca göçmen kuşların uğrak yeri olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, İç Anadolu’nun denizi konumundaki Hirfanlı Baraj Gölü, botanik Japon Bahçesi, şifalı termal kaplıcaları ve otelleriyle mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ahilik kültürü ile yetişen Kırşehirliler, daima kanunlara uyarak devletimizin yanında yer almıştır. Amacımız, Kırşehir’i tarihi ve kültürel dokusunu koruyan, her alanda kalkınmış modern bir şehir haline getirmektir” dedi.

Kırşehir jeotermal şehirdir
Kırşehir Valisi İbrahim Akın konuşmasının devamında , “Jeotermal kaynak seviyesi yüzde 10 olan iller arasında Kırşehir yer alır. Jeotermal turizminde yeterli destek alınabilmiş değildir. 4 Termal tesis Kırşehir’de bulunmaktadır. İlimiz, 15 Bin yataklı termal potansiyele sahip olmakla beraber Bakanlığımız işletme belgeli 5 otelde yatak sayımız 973 adettir.

Nitekim hem Kırşehirlilere kaliteli bir yaşam sunmak hem de ilimize gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamak ve turizmde hak ettiği payı alabilmesi için özellikle termal yatırımlar alanında çalışmalarımız sürmektedir.

Yatırımcılara açık bölgelerimiz var. Bazı çalışmalar yürütülmektedir. Kullanılan suyun kaynağını beslemesi üzerine bir proje gerçekleştirildi. Kontrollü ve kaynağını da besleyen bir tesis kurulacaktır. Şehir yapılacak çalışmalarla önemli bir noktaya taşınacak.”ifadelerini kullandı.

 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen’in genel ve yerel tanıtım çalışmalarını anlatımının ardından toplantı soru cevap ve istişare bölümüyle devam etti.